Програм Српског покрета Двери
Слободни медији су један од најважнијих предуслова и гаранта за слободу и демократију једног друштва. Право сваког грађанина је да буде истинито, потпуно и благовремено информисан о питањима од јавног значаја, чиме се постиже и утицај медија на демократију. Улога државе је да кроз институције створи правну регулативу и обезбеди њену примену, као и да има пресудну улогу у обезбеђивању функционисања правног система у циљу јачања демократичности друштва. Демократичност друштва (чл.1 Устава РС) се огледа и у размени мишљења, јавним расправама о горућим питањима за друштво, а да би до тога дошло грађани треба да имају подједнако право, али и приступ медијским услугама.
Данас када су угрожена права грађана Србије на слободно, независно и непристрасно информисање, од изузетне је важности да медији постану јавни форуми на којима би се расправљало о најважнијим политичким и другим темама.
Иако постоји читав сет закона, пре свих Закон о јавном информисању и медијима, као и Закон о електронским медијима из 2014. године који обавезује медије да пружају истините, објективне, потпуне и правовремене информације, затим Закон о јавним медијским сервисима из 2014. године, као и нова Стратегија развоја система јавног информисања (2020–2025. године), са чијем доношењем се каснило три године и у којој је изнет скуп неостварених петогодишњих циљева из претходне Стратегија развоја система јавног информисања 2011-2016.године, који су у новој Стратегији поновљени, они су неоствариви са оваквим схватањем и односом власти према медијима и информисању. Сви поменути закони и Стратегија развоја система јавног информисања, требало би да омогуће медијски плурализам и слободу медија, ипак стање у медијима, како то показују бројна истраживања, никада није било горе.
Годинама су најављиване броје реформе медијског система, али ниједна није доследно спроведена, нити је омогућила потпуну аутономију медија чији би рад био у јавном интересу . Стратегијом развоја система јавног информисања (2011-2016. године) било је предвиђено оснивање шест регионалних јавних медијских сервиса, што није реализовано.Медијски систем превише зависи од власти и политичке воље и само делимично служи демократизацији друштва у целини. Власт доживљава медије као средство којим може да врши утицај на јавност како би тиме обезбедила што већу подршку грађана за своје политике.
Према подацима Агенције за привредне регистре данас у Србији званично постоји 2.599 медија. Највише је штампаних медија 937, затим интернет портала којих је 751. У АПР-у су регистроване и 224 телевизије и 333 радио станице. У априлу 2013. године званично је било регистровано 1196 медија, а тај број се повећао за више од дупло за седам година, а да прави власници великог броја медија нису познати. Сви показатељи медијских слобода бележе сталан пад од 2015. године. Ово истичу и међународне политичке и друге институције (Општи индекс Слобода у свету – Freedom in the World, Савет Европе, Европски парламент, Европска комисија) које редовно прате и рангирају развој медијских слобода у свету. На листи међународне организације Репортери без граница (Reporters without Borders), Србија је имала највећи пад у 2018. години у слободи медија и то за чак 14 места.
Општи је став да у медијима нема јавне критике, различити ставови могу ограничено да се чују, јер неколико приватних медијских кућа не представљају ефикасну противтежу због ограничене покривености, а медији који нису под утицајем власти, често се третирају као политички противници. Овакво стање омогућавају недовољно активне државне институције (РЕМ, Агенција за борбу против корупције, Министарство културе и информисања, Одбор за културу и информисање Народне скупштине Републике Србије, руководство РТС и РТВ, Повереник за равноправност) које не раде у складу са својим овлашћењима, а у циљу промене оваквог медијског амбијента. Оваквим стањем у медијима спречава се слободно формирање јавног мњења и без обзира на доношење великог броја медијских закона који промовишу и гарантују медијске слободе, медији никада нису били мање слободни.
© 2022. Српски покрет Двери