Српски Покрет Двери - Лого
Search

Српски покрет Двери започео је кампању под називом „БУДИМО СОЛИДАРНИ-КУПУЈМО ДОМАЋЕ“,  и тиме позвао грађане Србије да куповином домаћих производа подрже привреднике, предузетнике, пољопривредне произвођаче, а самим тим и све социјално најугроженије слојеве друштва на свеопшту солидарност и економски патриотизам.

      Либерализацијом српског тржишта и излагањем наше привреде и економије нелојалној страној конкуренцији, власт је довела у подређен положај домаће привредне субјекте. Штетним споразумима и уговорима претходне власти, а и ова данашња су декларативно изједначиле стране  и домаће трговце тиме што се држава обавезала да потрошачима не може сугерисати куповину српских производа. Међународни споразуми и уговори  који дефинишу трговинске, царинске и уопште привредне услове наше државе са другим међународним субјектима су у највећој мери штетни по нашу државу и друштво.

 Овакви актуелни споразуми и закони могли би се поштовати уколико би увозници и стране компаније поштовале преузете обавезе што подразумева тржишну утакмицу без монополизације, без увозних дампинг и субвенционисаних цена, јасно декларативно обележавање, следљивост производње и стандардизацију по важећим прописима, ригорозну контролу увозне робе, а посебно прехрамбених и пољопривредних производа, као и узимање у обзир ванредне ситуације и катаклизме (више силе) у којој се тренутно налази човечанство изазвано корона вирусом и низ других.

Да је могуће заштитити домаће тржиште и стимулисати потрошњу  домаћих  производа омогућавају нам  међународни споразуми, као и домаћи закони. Ево неких од њих: Општи споразум о царинама и трговини-члан19 и 20 из 1947 и допуном из 1994 године, Споразум о функционисању ЕУ –члан 107 (Лисабонски споразум)из 2008 године, Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП)-чланови 32,40,41,42 и 45 из 2008године, домаћи Закон о трговини –чланови 4,6,39,и 40 из 2019 године, Закон о контроли домаће помоћи-члан 5 из 2019 године.

Посебно у члану 32,тачка 1 Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП),се каже: “Уколико увоз производа пореклом једне од страна проузрокује озбиљан поремећај на тржишту или домаћим регулаторним механизмима друге стране, обе стране ће започети консултације ради проналажења одговарајућег решења. У очекивању таквог решења  погођена страна може предузети одговарајуће мере које сматра неопходним“.

 

Због свега овога Српски покрет Двери предлаже Влади Републике Србије следеће:

Синтезом ових мера стимулисали би куповину домаћих производа што је изузетно важно са економског, социјалног, здравственог, безбедносног, па и образовно-васпитног аспекта.

Са економског становништва подстакли би домаћу производњу, повећали јавну потрошњу домаћих производа, повећали би стварање новостворене вредности а самим тим и раст БДП-а. Овим мерама повећали би запосленост и просечан лични доходак. Смањили би јавни дуг и зависност од увоза.

Када су у питању социјални разлози, овим мерама смањили би јаз између сиромашних и богатих,  јер помоћ државе би добили најугроженији чланови нашег друштва.

Са здравственог аспекта грађани би куповали од познатих домаћих продаваца чији су производи здравствено проверени.

Када су у питању прехрамбени и пољопривредни производи они су аклиматизовани  тако да су наши организми већ припремљени географским пореклом на конзумирање домаћих производа. На овај начин би избегли увозне производе које увозимо без готово икакве здравствене контроле, који могу бити произведени на бази ГМО јер је  Европска Комисија недавно дозволила да се користе за исхрану људи и животиња.

Са безбедносног становништва озбиљна држава и друштво морају да процене све последице и да предупреде евентуалне несташице на тржишту изазване пандемијом, а самим тим обезбеде сигурно и континуирано снабдевање и исхрану становништва.

Са образовно-васпитног аспекта наши млади нараштаји би добили шансу да више времена проводе у природи, радећи и стварајући, а самим тим смањили би зависнoст од рачунара и  интернета,  проширујући своје видике и знања.

Један од примера лоше праксе и недомаћинског односа према држави и друштву је увоз више хиљада аутомобила марке „Шкода“, за потребе државних институција Републике Србије, док на другој страни „Фиат“ аутомобили су пред затварањем, иако је држава Србија сувласник у крагујевачкој фабрици са 33% капитала.

Ове мере смо изнели у начелу, а презентацију у појединостима, намеравамо да кроз дебате и јавне расправе усагласимо са широм јавношћу и позивамо све добронамерне да нам се придруже како би заједно спасили домаћу привреду и пољопривреду.

 

Милован Јаковљевић

Потпредседник Двери

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: