Српски Покрет Двери - Лого
Search

За који дан, српски верници који славе Св. Луку, прославиће тај дан са породицом и пријатељима, како се то у нашем народу каже, у миру, слози и љубави.

По предању, Св. Лука је био Грк, лекар, апостол и пријатељ апостола Павла, али и први иконописац хришћанских светитеља.  Верује се да је он први насликао иконе Исуса Христа, Богородице, апостола Петра и Павла.. Страдао је од идолопоклоника (многобожаца, пагана) у 84-ој години живота. Српска православна црква, 31. октобра обележава спомен на још једног српског светитеља, Св. Петра Цетињског, у световном животу познатог Петра Петровића Његоша.

Зашто је важно знати шта се слави, обележава у Србији 31. октобра? Зато, што у налету „помодарства“, млади, а веома је забрињавајуће што је то нарочито присутно код младих родитеља, из крајње нејасних разлога, обележавају 31. октобар као „ноћ вештица“.

Опстанак једног народа у физичком смислу, непотпун је ако се не сачува и духовна снага и духовна јединственост тог народа, а на то утиче очување традиције. Дужни смо то нашим поколењима, а дужни смо и прецима, који су своје животе узидали у темеље и очување Србије, не пристајући да робују туђим културама.

Ово, тобоже, „симпатично“ прерушавање у ноћи 31. октобра, може бити много што-шта, али никако наивно и безазлено. Идемо редом;

  1. октобра, Срби православне вероисповести, обележавају Св. Луку. У западном свету, вече 31. октобра је познато као „ноћ вештица“. Под тим именом, „ноћ вештица“, то вече се обележава од 7. века, када је папа Бонифиције четврти прогласио 1. новембар за Дан Свих Светих и који обележава католичка црква, али у западном свету , укорењен пагански обичај прерушавања у разна неприродна бића се задржава и добија поменуто име. Корени овог обичаја су још из периода од пре 2000 година, што значи, пре доласка хришћанства на тле Западне Европе. По веровању старих Келта, (Келта! Не Словена!!!), пред долазак њихове нове године, а коју су обележавали 1. новембра, људи су се облачили и маскирали у духове, вештице и остала митска бића, а младићи су облачили женску одећу (свака сличност са данашњим наметањима накарадности је „случајна“), да би, по веровању старих Келта, „збунили духове да им не опседну душе“ (?!).

Могао би читав елаборат да се напише, ко све  профитира од овог паганског обичаја. Профит који остваре трговинске радње је најмање битан. У суштини, то је већ економска ставка, или област економије, да се не задржавамо на том делу. Много је важније да се објасни шта се постиже на духовном и националном пољу једног народа, тиме што се намеће обележавање ових обичаја. А намеће се ! Почело је на часовима енглеског језика, где су наставници, „по плану и програму“, требали да у школама организују маскенбале поводом ове „ноћи“, проширило се на приватне школе енглеског језика, а све у „циљу“ представљање културе народа са енглеског говорног подручја, као да нема начина младе људе упознати са другим културама, па ако треба, поменути и тај податак из историје старих Келта. Јер, ова „забава“ са накарадним, демонским маскама, врло брзо  наилази на пријем код младих и преноси се на забаве отвореног и затвореног типа.

Оно што је важно напоменути, је да чак ни католичка Црква не одобрава прославу „ноћи вештица“, али и не санкционише тај пагански и нехришћански обичај. Према томе, ово није ни католички празник. Али, биће да је ова забава, која се практикује у ноћи 31. октобра, претеча многих лоших ствари које се сада дешавају у виду којекаквих парада на нашим просторима, а којима се на најдрскији начин вређају национална и верска осећања једног народа и то баш преко накарадних костима које користе учесници тих парада.

И још само један кратак осврт на Библију и  на то шта каже Свето Писмо о оваквим „обичајима“…

У обраћању Коринћанима 10:20,21 се каже; „Нека се код тебе  не нађе нико који призива духове, нити који пита мртве. Нећу да имате ништа заједничко  са демонима! Не можете да пијете и чашу Господњу и чашу демонску!“

Како се учесници ових „ноћи“ облаче у демонске костиме, а Свето Писмо нас учи да се демонима треба супротставити, а не „славити их“, намеће се питање, ко НАМА, православним Србима, намеће овакве ствари?! Јер, тачно је да нам је од Бога све дато, али је и тачно да нам није све на корист! На нама је како ћемо  даље, браћо и сестре…..

Срећна Слава Св. Лука, свим породицама и домаћинима који славе. Славили још много година у здрављу и весељу. Живели….

 

Мирјана Марковић

члан Савета жена Српског покрета Двери

ГРО Нови Сад

 

 

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: