Obradović: Vreme je za narodno izjašnjavanje na referendumima po svim važnim pitanjima

Neposredna demokratija je jedini način da vratimo narodu državu. Uvođenje i razvijanje principa neposredne (direktne) demokratije bi onemogućilo predaju dela suvereniteta Republike Srbije bez izjašnjavanja naroda, kao u slučajevima Kosova i Metohije ili pristupanja Evropskoj Uniji, potpisivanju sporazuma sa NATO paktom, rešavanje populacione politike naseljavanjem migranata – što je najavio Vučić, kao i pokretanje projekta ”Beograda na vodi” bez mišljenja Beograđana na lokalnom referendumu.

Srpski pokret Dveri smatra da je najveći problem države i društva antinarodni i antidemokratski sistem u kome već više od dve decenije caruju partokratija, korupcija, politički kriminal, odsustvo odgovornosti vršilaca javnih funkcija i nesposobnost vladajućih struktura da sprovedu istinske reforme.


Cilj političkog aktivizma u Srbiji se sveo na ispunjavanje ličnih ambicija i želje za moći, novcem i uticajem lidera različitih partija i njihove najbliže partijske i porodične okoline. Sve to vreme njihovo kriminalno bogaćenje, praćeno potpunim odsustvom suštinskih sistemskih reformi, plaćaju građani Srbije.


Očajna demografska situacija, masovno iseljavanje mladih koji traže bolji život u inostranstvu, ogroman broj dece na ivici siromaštva, razorena privreda, preterani nameti na preduzetnike, neprestano zaduživanje države – samo neki su od simptoma vladavine onih kod kojih nema ni trunke želje da zaista reformišu sistem i privedu pravdi sve one koji su Srbiju opljačkali i uništili.


 Nakon više od dve decenije ovakve pogubne politike vreme je za demontažu sistema i korenite reforme. Iz tog razloga Dveri će Narodnoj skupštini predložiti niz izmena postojećih i novih zakona koji će za cilj imati da vlast vrati u prave ruke – narodu. Da bismo to postigli potrebne su nam suštinske političke promene i postepeno i sveobuhvatno uvođenje neposredne, odnosno direktne demokratije u Srbiji. 


Neposredna (direktna) demokratija se definiše kao demokratski sistem koji građanima omogućava veliko učešće u procesu odlučivanja i garantuje im maksimum demokratskih prava u političkom životu.



Ona bi, između ostalog, podrazumevala i:

1.  Obavezno raspisivanje referenduma prilikom bilo kakvog pokušaja promene postojećeg Ustava Republike Srbije i u vezi sa najvažnijim nacionalnim i državnim pitanjima;

2.  Mogućnost referenduma radi izjašnjavanja o svakom zakonu koji se donosi u Narodnoj skupštini, uz prikupljanje određenog i zakonom jasno definisanog broja potpisa građana u određenom vremenskom roku;

3.  Obavezno stavljanje na dnevni red sednice Narodne skupštine svakog predloga zakona na osnovu narodne inicijative;

4.  Obaveznu javnu raspravu i referendumsko izjašnjavanje građana prilikom odlučivanja o kapitalnim investicijama na nivou lokalnih samouprava koje se finansiraju od sredstava poreskih obveznika sa te teritorije.


Smatramo da je najveći mogući stepen demokratskog uređenja jedne države mogućnost da narod kroz neposrednu demokratiju – sa daleko većim političkim pravima – učestvuje u donošenju odluka o sopstvenoj budućnosti. 


Neposredna demokratija bi, uz prenošenje većih nadležnosti na lokalne samouprave, izmene izbornog zakonodavstva i kažnjavanje svih onih političara koji su se obogatili na račun naroda u poslednje skoro tri decenije, započela izgradnju političkog sistema koji bi istinski razvio demokratiju u Srbiji i koji bi vratio državu narodu!  


Uvođenje i razvijanje principa neposredne (direktne) demokratije bi onemogućilo predaju dela suvereniteta Republike Srbije bez izjašnjavanja naroda (kao u slučajevima Kosova i Metohije ili pristupanja Evropskoj Uniji), zatim značajno smanjilo samovolju vladajuće većine u Narodnoj skupštini, obavezalo narodne poslanike da dobro promisle pre nego što neki zakon predlože i izglasaju, učinilo budžetske prihode i rashode na nivou lokalnih samouprava daleko transparentnijim i samim tim manje podložnim korupcionaškim i kriminalnim aktivnostima, a potpuno zavisnim od volje građana koji svojim poreskim davanjima pune budžet, i sveukupno pospešilo dalji razvoj demokratske političke kulture. 


Pozivamo druge političke aktere, udruženja građana, sindikate i sve građane Srbije da podrže ovaj predlog Srpskog pokreta Dveri. Moć i odlučivanje o našoj sudbini moraju biti oteti iz ruku nezajažljivih političara i političke mafije i vraćeni tamo gde i pripadaju – u ruke građana Srbije.

 


Informativna služba Srpskog pokreta Dveri