Želeo sam da žutim prslukom skrenem pažnju javnosti na to da u Skupštini ne možemo da govorimo o važnim temama, kaže Obradović.
* Zašto ste se odlučili da nosite žute prsluke u Skupštini Srbije? Hoćete li pozvati ostale poslanike da slede vaš primer?
– Svako od poslanika je izrazio nezadovoljstvo na svoj način – Koraksovom karikaturom, transparentom sa porukom ili žutim prslukom. Želeo sam da prslukom skrenem pažnju javnosti na to da u Skupštini ne možemo da govorimo o važnim temama kakva je cena goriva. Vlast je zakon o budžetu stavila sa još 60 zakona u jednu tačku dnevnog reda i na taj način onemogućila da se o njemu uopšte govori. Mi imamo najskuplje gorivo u Evropi i jedini ne dajemo regres na dizel gorivo za poljoprivrednike. Mislim da protiv toga treba da se pobunimo. To ne znači da treba da imamo ulične nerede kao u Francuskoj. Taman posla. Ali mirno i nenasilno iskazivanje protesta protiv trenutne situacije je neophodno i jedan takav protest ćemo imati u subotu u 18 časova u Beogradu.
* Stojeći u poslaničkim klupama, pre dva dana ste iskazali nezadovoljstvo načinom na koji se sednica vodi i tretmanom opozicije u parlamentu. Može li to da vam pomogne da se situacija promeni?
– To ne mogu da znam, ali znam da nam ćutanje i trpljenje sigurno neće pomoći. Ovako, ne samo da smo izrazili nezadovoljstvo nego smo to svi iz opozicije uradili zajedno. Naravno, mislim na pravu opoziciju, ne na Šešelja, Čedu i Čanka. Dakle, svi smo ustali i usprotivili se vređanju opozicije, govoru mržnje koju vlast širi, besmislenim amandmanima kojima nam uskraćuju vreme za raspravu, dvostrukim aršinima predsedavajućeg… I kada smo to uradili zajedno, vlast nije imala odgovor na to. To je ključna slika ova dva dana našeg protesta u Skupštini. Ako tako nastavimo, možemo se nadati boljim danima.
* Deo javnosti smatra da bi ipak trebalo da bojkotujete Skupštinu jer time dajete legitimitet svemu onome protiv čega se borite. Slažete li se s tim ocenama?
– Bojkot je uvek krajnja i moguća opcija. Ne kažem da se o njemu ne razmišlja, ali mislim da pre toga treba pokušati jednom institucionalnom borbom za povratak demokratije i slobode govora. Za borbu sam protiv ove vlasti i u parlamentu i van njega, i za skupštinskom govornicom i na ulici. Građani su nas birali da ih predstavljamo u parlamentu. Ako ga napustimo, to će možda biti vest jedan dan, a onda smo ostatak vremena Skupštinu koja je predstavnički dom svih građana Srbije ostavili ljudima poput Aleksandra Martinovića i Marijana Rističevića.
* U subotu je u Beogradu protest protiv nasilja u Srbiji. Zašto ste izabrali da bude čisto građanski?
– Zato što se protest ne tiče samo nas koji se bavimo politikom već svih građana. Nasilje koje vlast sprovodi u Skupštini i rečnik mržnje koji koriste režimski mediji se preliva na celokupno društvo. U takvoj atmosferi se dešava da se napadaju i etiketiraju svi koji javno iznose svoj stav protiv vlasti bilo da su glumci, političari ili obični ljudi. U takvoj atmosferi se dešava da jednog lidera opozicije prebiju štanglama, a da premijerka kaže da je opozicija kriva i za to.
Uvrede nisu dobre ni sa jedne strane
* Kritikujete ponašanje vlasti, kako gledate na uvrede Sergeja Trifunovića i Željka Veselinovića?
– Smatram da uvrede nisu dobar način iznošenja stavova sa koje god strane dolazile. Ali kao što nasilje rađa nasilje, tako i uvrede rađaju uvrede. Nekoliko puta sam pitao da li će se predstavnici vlasti ograditi od pretnji Bogdana Labana da će „iščupati grkljan“, preko etiketa da smo mi iz opozicije „secikese, fašisti, strani plaćenici, kreteni“, do najnovije pretnje narodnog poslanika SNS Zvonimira Đokića da će opoziciju pojesti mrak, i nikada od njih nisam dobio ni odgovor ni izvinjenje. Ali mi sebi ne smemo dozvoliti da budemo kao oni. Ideja i Dveri i Saveza za Srbiju je da pokažemo da može drugačije i da Srbija treba da izgleda drugačije od onoga što imamo danas.
Izvor: Blic