Српски Покрет Двери - Лого
Search
Masterplast nekažnjeno zagađuje Suboticu i ugrožava zdravlje građana

Gradska organizacija Dveri u Subotici ukazuje na goruće probleme naših sugrađana koje sadašnja vlast adekvatno ne tretira, što se najočiglednije vidi na primeru „Masterplasta“, gde se narušava životna okolina, a ekološki zakoni potpuno ne primenjuju.

Građani MZ Makova sedmica, Železničko naselje i Zorka imaju velike probleme sa vodosnadbevanjem, a u proteklim vrelim danima taj problem je još više izražen. Deo tih naselja nema gradski vodovod, a po raspisanim i projektovanim tenderima ko zna koje godine u 21. veku će i dobiti vodu za piće iz vodovodne mreže.

Većina građana pomenutih mesnih zajednica problem su rešavali sa bušenjem  bunara i koristili su vodu za piće iz tih bunara na dubinama od 50 do 60 metara, gde je vodonosni sloj bio ispravan za piće. Zadnjih par godina voda iz tih bunara nije ispravna za piće, a građani se snalaze na razne načine, kupovinom flaširane vode ili donošenjem vode iz drugog dela grada.

Najveći zagađivač u tom delu grada je strana kompanija „Masterplast“ koja svoje otpadne vode vraća nazad u vodonosne slojeve. Nije ni ekološki, a nije ni korektno prema komšijama svesno zagađivati vodu u zemlji. Kompanija koja je u usponu i koja se hvali sa ekspanzijom na tržištu i plasmanom robe na okolna tržišta trebala bi da ima sluha za meštane i da pokaže društvenu odgovornost. Para za ugradnju filtera verovatno imaju ali očigledno nemaju volje i sluha.

To što ekološka inspekcija grada Subotice ne radi svoj posao verovatno ima veze sa angažovanjem direktora Masterplasta u politici. Mesto predsednika Skupštine grada Subotice mu pomaže da se na probleme zagađenja vode od strane „Masterplasta“ ni ne osvrće.

Gradska uprava je zaboravila građane iz ovih mesnih zajednica jer da nije tako prioritet nad svim ostalim tenderima i radovima bila bi vodovodna mreža  i čista pijaća voda za naše sugrađane.

Dveri u Subotici smatraju da kompanija „Masterplast“ nije jedini zagađivač na području navedenih mesnih zajednica, ali je jedna od onih koji su kao strana kompanija koja posluje u Subotici morali sa sobom da donesu i ugrade potrebne prečistače i opremu koja bi važila u njihovim državama iz kojih dolaze.

Ustavom Republike Srbije garantovano je pravo na pijaću vodu ali značajan procenat Subotičana to pravo ne može da ostvari. Mnogi naši sugrađani moraće da sačekaju da ostvare svoje ustavno pravo kada gradskoj vlasti prioriteti poput vodovoda, kanalizacije i asfaltiranja ulica budu ispred drugih, manje značajnih pitanja.

Tražimo od gradske ekološke inspekcije da konačno počne da radi svoj posao,  a ako iz raznoraznih razloga to ne želi da učini, pokrajinske i republičke nadležne službe moraju da preuzmu slučaj i pozabave se ogromnim ekološkim problemom građana Subotice. 


 

 

Informativna služba Dveri u Subotici

  

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: