Српски Покрет Двери - Лого
Search

Политика је исувише озбиљна ствар да би била препуштена само политичарима. Треба нам више а не мање демократије. То значи обнову појма демократије и његово превредновање. Савремени српски политички режим је трагичан пример претварања либералне демократије у фасадну демократију, то јест у изборну диктатуру.

     Грађани се често не користе ни правом да бирају или буду бирани на изборима као једином преосталом облику политичке партиципације. За то време каста професионалних политичара влада Србијом 30 година. Сасвим је јасно да они после избора увек владају без икакве јавне контроле. Србија одавно није имала референдум по било ком питању, као облик директне, непосредне демократије. Имамо политички систем који се претворио у владавину параполитичких монопола који контролишу све сфере друштва, служби безбедности, медија и привреде.
 
Баш зато више није довољна само промена власти. Морамо комплетно да разградимо овај погубни политички систем и подигнемо нови. Ово је време за нове политичке идеје и нови друштвени дијалог. Треба да тражимо више референдума од републичког до локалног нивоа, повратак одузетих надлежности, прихода и имовине локалним самоуправама и најхитнију промену комплетног изборног законодавства. Инструменти директне демократије који укључују референдуме, народне иницијативе, грађанске иницијативе за предлагање агенди или опозива, директна дигитална демократија и нова дигитална права треба да буду укључени у нови српски демократски поредак. У свему томе не смемо заборавити очување националне суверености као кључног оквира за очување демократије.
 
Укључивање и учешће грађана у стварању и спровођењу јавних политика сматрамо условом за опстанак демократије данас. Залажемо се за партиципативну демократију као облик много већег личног укључивања грађана у све врсте одлучивања о томе како ћемо живети у Србији. Избори нису ни једини ни довољан облик демократског одлучивања и морају бити допуњени референдумима о бројним животним питањима на републичком, покрајинском и локалном нивоу, као што је – примера ради – тема улагања средства од пореза на имовину који се убира од грађана у локалним самоуправама. Локалне средине кроз истинску децентрализацију то заиста треба и да постану – локалне самоуправе.
 
Циљ треба да нам буде да грађани а не само странке бирају народне посланике, и да коначно имамо заиста народну а не само партијску скупштину.
 
Овом приликом позивам на отварање широке стручне и политичке јавне расправе, уз коришћење упоредних искустава из других демократских земаља, а све у циљу дебате и договора о коначним решењима за промену политичког система у Србији која би била плод широког друштвено-политичког консензуса. Потребно нам је оживљавање демократије и вишестраначког парламентаризма у Србији и грађанима треба да понудимо заједнички рад на повећању нивоа партиципативне демократије, односно њихове непосредне укључености у политику и одлучивање.
 
Као први корак видимо коришћење дигиталних интернет платформи за информисање, комуникацију и изјашњавање. То је нови облик директне дигиталне демократије и проширења демократских права, која представљају увод у обнову српске демократије у целини. Сматрамо да социјално искуство друштвених мрежа треба претворити у политичко деловање, како би грађани могли да смислено, спонтано, тренутно и интерактивно учествују у политичком процесу, да дискутују, буду консултовани и одлучују, остварујући на тај начин Уставом загарантовану народну сувереност и показујући личну зрелост и снагу аутономног одлучивања. Желимо да кроз онлајн демократију, користећи све капацитете дигиталне технологије, кренемо ка проширивању и продубљивању политичке партиципације.
 
Ово ћемо прво применити у својој политичкој организацији: развијамо дигиталне инструменте који ће омогућити да грађани коментаришу, одлучују и институционализују своје одлуке кроз програм и руководеће органе Српског покрета Двери. Кроз овај нови простор за партиципацију желимо да активирамо и охрабримо грађане да предлажу, дискутују и одлучују. Сматрамо да повремени излазак на изборе у дигиталном добу нужно мора да буде допуњен онлајн саветовањима, гласањима, стварањем нових политичких могућности и интерактивним одлучивањем о јавним политикама, уз апсолутно поштовање права на приватност и дигиталну слободу мишљења. Двери се посебно обраћају младима, онима који су се родили и порасли у дигиталној ери и који је доживљавају као свој природан амбијент, да стваралачки учествују у обликовању сопствене будућности у Србији.
 
У том смислу, залажемо се за јачање дигиталне инфраструктуре како би сви грађани имали једнак приступ брзом интернету и како би се смањила дигитална подела између старих и младих, образованих и мање образованих, града и села, метрополе и провинције. Због растућег значаја дигиталне сфере, Двери се залажу и за увођење посебног министарства за дигитални развој, дигиталног Савета и Дигиталног менаџера у сваком граду у Србији, као и за Закон о дигиталним правима.
 
Све до сада поменуто спада у сферу новог патриотизма: уставно-правног и демократског патриотизма који помно прати и чува националну демократију. Нова врста патриотизма може успети једино у оним заједницама у којима је широко прихваћена тежња за стабилизовањем поретка и оснаживањем грађана. Под тим подразумевамо развијање уверења, карактерних особина и склоности грађана које их оспособљавају да уоче и реагују на прве знаке нарушавања уставних и демократских начела, без обзира да ли је то нарушавање резултат деловања и притиска недемократских актера споља или изнутра. Без обнове демократије нема повратка нормалном политичком животу нити стварања институција друштва и државе у којима ће владати сигурност за све грађане.
 

Бошко Обрадовић
Председник Двери

 
*Извор: Интернет портал Директно.рс

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: