Српски Покрет Двери - Лого
Search

Позивам колеге из опозиције да у потенцијалне преговоре са Европским парламентом и нашим властима уврстимо и тему промене изборног система.

        Српски покрет Двери дели већински став у опозицији да Србија треба да иде на ванредне изборе на свим нивоима, да је за српску демократију најбоље да избори на различитим нивоима буду одвојени и да председник државе, који по Уставу представља све грађане и не сме имати другу јавну функцију, никако не може бити носилац изборне листе власти нити на једном нивоу избора од републичких преко покрајинских и локалних до избора за савете месних заједница. Сагласни смо и да кључне услове за слободне и поштене изборе треба фокусирати на неколико главних: слобода медија, пре свега РТС – најмање 6-9 месеци пре избора, забрана функционерске кампање и спречавање притисака на бираче. Такође, за промену и примену услова за демократске изборе неопходан нам је гарант мимо актуелне власти којој се не може веровати, а то може бити само прелазна, техничка Влада стручњака или посебно Министарство или Комисија састављена од власти и опозиције која би надзирала овај процес. Око дефинитивног формулисања заједничких ставова унутар опозиције по овом питању смо спремни да учествујемо без обзира што у политичким раду до следећих избора наступамо самостално, као и у свим заједничким активностима како бисмо се изборили да власт прихвати наше услове за ванредне изборе на свим нивоима.
 
Међутим, ми кандидујемо још једну тему која би требало да буде наш заједнички услов за заиста демократске изборе у Србији. То је тема промене постојећег изборног система који не постоји нигде друго у Европи сем у Србији и Црној Гори. Србија не може остати једна изборна јединица јер нам је потребно да сваки део Србије има свог народног посланика, а не као што је случај у садашњем сазиву у коме 90 општина нема свог представника у Парламенту.
 
Такође, грађани морају добити право не само да гласају као до сада већ и да бирају народне посланике у својој изборној јединици директно по имену и презимену. То је могуће променити и у постојећем пропорционалном изборном систему тако што изборне листе више не би биле затворене већ отворене да се поред гласања за листу гласа и за кандидате по имену и презимену. На тај начин би у Народну скупштину ушли они који имају најбољи изборни резултат у својој изборној јединици, без обзира да ли су 1 или 250 на листи. На тај начин се постиже демократизација унутар самих политичких партија, повећава одговорност народног посланика према онима који су га бирали и појачава контрола извршне власти од стране народних посланика који имају већу обавезу да заступају интересе краја из кога долазе.
Постоје и разни други модели мешовитог изборног система који можда још боље постављају и уравнотежују тај однос између народних посланика који се бирају по имену и презимену и оних који се бирају преко страначких квота, и то све може и треба да буде предмет широке јавне расправе најпре у опозицији, а онда да усаглашено наступимо према владајућем режиму.
 
Промена изборног система је вероватно највећа ноћна мора за актуелну власт јер би тако сви њихови кандидати морали да се такмиче на изборима под својим именом и презименом и не би могли да се крију на изборним листама иза имена Александра Вучића као до сада. Зато сматрам да је ово подједнако битна тема и услов за демократске изборе у Србији као и слобода медија и друге кључне теме.
 
Позивам колеге из опозиције да отворимо дискусију на ову тему и у потенцијалне преговоре са Европским парламентом и нашим властима уврстимо и тему промене изборног система, јер за то има довољно времена. Српски покрет Двери је спреман да буде и домаћин састанка опозиције и округлог стола на тему промене изборног система на коме бисмо кроз разговор и договор дошли до консензуса које је то најбоље решење за Србију и заједнички изашли са њим на потенцијалним преговорима са влашћу под посредовањем Европског парламента или на неки други начин на који ће до тога морати доћи.
Још једном зашто је ово толико важна тема: грађани су искључени из политике, многи су апстиненти, а они који излазе на изборе гласају али не бирају директно своје политичке представнике у својој изборној јединици. Промена изборног система донела би повратак грађана у политику и већу излазност на изборима, што би коначно водило ка партиципативној демократији и већем учешћу грађана у одлучивању на свим нивоима. Уз референдуме, као облик непосредне демократије, ово је једини начин да оживимо демократију у Србији и вратимо поверење грађана у државу.

 

Бошко Обрадовић
Председник Двери

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: