Програм Српског покрета Двери
Имајући у виду тренутну друштвено-политичку ситуацију у нашем друштву, одсуство идеологије и безидејност у политици, посебно разочараност грађана досадашњим политичким актерима који су учествовали у власти у последњих тридесет година и допринели урушавању државе и друштва,
Желећи истинске и корените промене, не само власти већ и комплетног корумпираног политичког система,
Примењујући наш Проглас „Промена система – сигурност за све“ на просторима Војводине, као политичка организација породичних људи и родољуба који имају хришћански и државотворан поглед на свет,
Стављајући на прво место развојна економска решења, сигурност и благостање за све, са фокусом на домаћу привреду и пољопривреду,
Стварајући праведно и слободно друштво, како у смислу борбе против криминала и корупције тако и у погледу мера социјалне правде, демократичности, безбедности и суверености,
Тренутна ситуација у северној српској покрајини Војводини – на територији Бачке, Баната и Срема, у основним проблемима са којима се свакодневно суочавају грађани не разликује се од других делова Србије. Присутна је велика емиграција становништва у иностранство и драстично пражњење села. Последња статистика говори да је преко 70.000 становника Србије из Војводине узело страно држављанство суседних држава као што су Мађарска, Хрватска или Словачка, а да се преко 150.000 њих налази на повременом раду у иностранству. У претходним годинама појачано је уступање земље странцима, довођење прљавих индустријских технологија и страшна небрига о заштити и очувању животне средине. Здравствени систем се урушава јер нам стручно медицинско особље одлази из земље, наталитет годинама опада а да нема одговарајуће породичне политике, имамо непотребно велику покрајинску администрацију која једе паре пореских обвезника уместо да се средства из буџета директно распоређују према потребама локалних самоуправама. Више од 30.000 грађана чека на дијагностику и лечење зато што је неко проневерио новац за изградњу Клиничког центра Војводине. Захтевамо да буде поднет извештај где је новац потрошен и да се утврдити кривична одговорност државних службеника који су примали хонораре за пројекте који нису испуњени. Кад се томе дода лош изборни систем и одсуство учешћа грађана у референдумском и сваком другом одлучивању по било ком важном питању, јасно је да наша Војводина, једно од некада најбогатијих подручја Србије, убрзано пропада.
Држећи се крилатице Светозара Милетића „Ми смо Срби, али и грађани“ указујемо на потребу синергије националног и грађанског, јер они суштински нису супротстављени једно другом већ их је лажно супротставила комунистичка и анационална идеологија бивших власти од 1945. године до данас.
Поштујући све традиционалне верске и националне заједнице, које вековима заједно живе са нама на просторима наше заједничке Војводине и чије представнике имамо и у редовима Српског покрета Двери, инсистирамо на остварењу свих њихових Уставом и законима загарантованих права и бићемо њихови заштитници у Скупштини АП Војводине. Против смо било какве промене структуре становништва која се може десити као последица погрешне политике актуелне власти по питању мигрантске кризе. Противимо се сваком војвођанском сепаратизму, као што би се противили и шумадијском или било ком другом. Сматрамо и да је АП Војводина зрела за промену система, укидање непотребне бирократије и истовремену заштиту свих њених историјских и културних традиција.
Будућност наше Војводине видимо као један од најразвијенијих делова Србије на следећим програмским основама:
Војводина је већ годинама суочена са озбиљном демографском зимом. Годишње нестане један мањи град. Буџет АП Војводине мора обезбедити већу подршку младим брачним паровима за решавање стамбеног питања и привилегован статус породиља и трудница. Потребна нам је пореска реформа која би била окренута разним видовима олакшица за породичне људе, помоћ предузетницама и женама на селу, смањење пореза на имовину за породице са више деце.
Такође, предлажемо и бесплатно бављење спортом, бесплатно коришћење спортских и културних садржаја и бесплатне вртиће за породице са више деце, бесплатне уџбенике за сву децу, веће стипендирање ученика и студената из сиромашних породица, увођење прилагођеног радног времена женама и мушкарцима који желе да ускладе родитељство и каријеру.
Двери се залажу са социјално одговорно друштво у коме неће бити могуће презадуженима одузети породични дом. Треба преиспитати рад јавних извршитеља и увести правни институт личног стечаја као категорију банкрота појединца којом ће бити сачуван породични дом и основна средства за рад а дугови репрограмирани према приходима. Минималне пензије треба да омогуће и потрошачку корпу која омогућава живот достојан човека. Приоритет наше социјалне политике биће и предузимање мера на сузбијању сиромаштва.
Српски Покрет Двери сматра да се положај покрајинске администрације мора много више прилагодити потребама свих грађана Србије који живе у Војводини. Тренутна покрајинска администрација је прегломазна и не служи интересима грађана. Покрајинска администрација је, поготово у последњих 20 година, постала искључиво уточиште за партијске апаратчике и политичке активисте. Број становника у Војводини се драстично смањује али се зато покрајинска (заправо партијска) администрација повећава. Огроман број изабраних секретара, њихових заменика, подсекретара и њихових заменика, троши буџетска средства на плате, корупцију, вишак администрације и разне процедуре. Зато је неопходна промена система, што значи следеће:
Јасно је да без нових инвестиција Војводина нема шансу да се развија. Међутим, тренутне инвестиције које спроводи актуелна власт базиране су на бесплатном уступању страним инвеститорима на стотине хектара плодних ораница Бачке, Баната и Срема чија се вредност мери милионима евра. Веома је упитан и смисао субвенционисања радних места у страним фирмама од стране наше државе. Преусмеравање тих средстава домаћим привредницима побољшало би привредни раст, развој домаћег капитала и смањило даљи одлазак становништва. Циљ државе не треба да буде само како да од стручњака за савремене информационе технологије наплати порез, као што сада ради, већ да им кроз јасну стратегију пружи директну подршку и тако ојача комплетну привреду. Сматрамо да се средства за инвестирање у домаћу привреду и пољопривреду могу пронаћи кроз оштру контролу трошења пара из буџета, самом уштедом.
Војводина као житница Србије, која може да извози здраву храну у свет, мора и може постати покретачка снага домаће производње и прерађивачке индустрије. Законски треба трајно спречити даљу продају земље странцима и доделити по 20.000 евра бесповратно за породице које желе да се врате на село и баве пољопривредом. Кључна мера је увођење најниже гарантоване цене откупа пољопривредних производа и њихово субвенционисање од стране државе.
Буџетска издвајања за очување културно-историјског наслеђа морају бити много већа, почев од Матице српске као светионика и најстарије књижевне, културне и научне институције у Србији.
Имајући у виду значај Новог Сада као српске Атине, као и велики допринос многих личности кроз историју које су потекле са ових простора, а у склопу већ поменуте општепотребне децентрализације Србије и деконцентрације државне управе ван Београда – седиште Министарства културе би требало да буде у Војводини, односно у Новом Саду. Такође, посебну пажњу треба посветити Сремским Карловцима као својеврсном националном културном центру Србије.
Војводина, као најмање пошумљено подручје Србије, сусреће се последњих година са драматичним повећањем загађења ваздуха. Са довођењем прљавих технологија и индустрија у Војводину (на пример, фабрике гума у Зрењанину и Инђији) спрема се још већи удар на природну средину. Покрајинска администрација заобилази законе и учешће јавности у процедури издавања потребних дозвола, а нарочито у израдама студија о процени утицаја на животну средину. Ни стари проблеми загађења попут Великог бачког канала нису решени, а отварају се нови. Фрушка Гора се девастира и препушта сечи шуме и неконтролисаној градњи. Зрењанин као други град по величини у Војводини у 21. веку и даље нема воду за пиће јер се питање нове фабрике воде користи искључиво у предизборним кампањама. Покрајински секретаријати, као и надлежна покрајинска јавна предузећа, веома слабо користе своја овлашћења у овој области и под веома великим су утицајем интереса владајућих политичара и њима блиских инвеститора.
Да би се на такву праксу превентивно деловало једини прави лек је промена система и увођење принципа директне демократије – референдумског одлучивања грађана. Селу се мора вратити законски статус и самим тим управљање над својим атаром. Мора постојати сагласност локалне заједнице на све промене у области екологије у њиховој средини. Део прихода од јавних предузећа која газдују у том атару треба да буде усмерен локалној заједници а контрола сваког динара усмереног ка заштити природне средине далеко већа. У систему контроле заштите животне средине од стране јавних предузећа и покрајинских секретаријата мора се увести одговорност, почев од кривичне до материјалне.
Исти принцип одлучивања и директне демократије мора бити примењен и у градским срединама, почев од месне заједнице до општине и града, када су у питању одлуке у шта ће бити уложена средства од пореза на имовину грађана.
© 2022. Српски покрет Двери