Српски Покрет Двери - Лого
Search

На јучерашњој конференцији за медије одржаној испред Владе Србије, председник Двери Бошко Обрадовић и потпредседници Двери проф. др Тамара Миленковић Керковић и Милован Јаковљевић представили су 12 мера подршке домаћој привреди и социјално угроженим грађанима Србије.

Том приликом они су изјавили:

Бошко Обрадовић: У Србији је данас важећа рођачка економија. То значи да послове са државом добијају добијају рођачке фирме, било да су у питању приватне фирме блиских рођака највиших државних функционера (премијеркин брат, министаркин муж, секретарова сестра…), или буразерске фирме блиске врху СНС. Јавне набавке у пословима са државом су практично укинуте и све иде преко тендера са једним понуђачем или директним међудржавним погодбама – у оба случаја без конкуренције. У прошлој 2019. години од 100 највећих послова са државом у укупној вредности од скоро три милијарде евра у 71 случају није било конкуренције. Вреди још споменути фирму ТЕРМОМОНТ која је градила све три ковид болнице без тендера (на Карабурми, у Батајници и Крушевцу), и која своје послове ради углавном са државом и у готово свим случајевима је једини понуђач. Ко се крије иза ове и многих других фирми којима се очито намештају велики државни послови и да ли је ово сада већ отворени начин криминала и корупције у врху власти и пребацивања јавних средстава у приватне и партијске џепове?

Проф. др Тамара Миленковић Керковић: Од самог почетка пандемије вируса КОВИД-19, већ у марту је Српски покрет Двери изашао са предлогом селективних мера за привреду, за најугроженије секторе малих и средњих предузећа и предузетника, али и помоћ за најугроженије категорије становништва. Сада предлажемо пакет од 12 мера , а њихов је циљ спречавање економске пропасти великог броја домаћих привредника и предузетника , заштита њихових запослених од отпуштања и помоћ најугроженијем делу становништва.  Првих пет ових мера односи се на директну помоћ домаћој привреди:  1. строго селективно ОСЛОБОЂЕЊЕ од плаћања обавеза за порезе и доприносе за исплаћене минималне зараде у 2020. године; 2. Строго селективно ОСЛОБОЂЕЊЕ од плаћања пореза и доприноса у прва три месеца 2021. године за оне домаће привредне субјекте са највећим степеном ризика у даљем пословању и падом промета у 2020. години; 3. СМАЊЕЊЕ парафискалних обавеза (фирмарина, еколошких такси, накнада за коришћење јавних површина) и других накнада за коришћење јавних добара за 50% у наредних годину дана домаћим привредницима и предузетницима у најугроженијим секторима; 4. УБРЗАВАЊЕ ПРОЦЕДУРЕ за одобравање кредита за ликвидност домаћих предузећа из државних фондова (одговор мора да стигне за 72 часа); 5. ПРЕУСМЕРАВАЊЕ СРЕДСТАВА са буџетске ставке за изградњу националног стадиона у помоћ домаћим предузетницима и малим и средњим породичним предузећима. Две од мера  се односе на помоћ угроженим најсиромашнијим грађанима Србије: 1. Повећање месечних социјалних накнада за незапослене и отпуштене. 2. Смањење извршитељских и јавнобележничких тарифа. Циљ трећег сета мера је примена државних и тржишних механизама, које све озбиљне државе предузимају, како би спречиле поремећаје и привреди и тешке економске последице кризе по становништво.

Милован Јаковљевић: Да је могуће заштитити домаће тржиште и стимулисати потрошњу  домаћих  производа омогућавају нам  међународни споразуми, као и домаћи закони. Неки од њих су: Општи споразум о царинама и трговини – члан 19 и 20 из 1947. и допуном из 1994. године; Споразум о функционисању ЕУ – члан 107 (Лисабонски споразум) из 2008. године; Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП) – чланови 32, 40, 41, 42 и 45 из 2008. године; домаћи Закон о трговини – чланови 4, 6, 39 и 40 из 2019. године; Закон о контроли домаће помоћи – члан 5 из 2019. године. Посебно у члану 32, тачка 1 Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) се каже: „Уколико увоз производа пореклом једне од страна проузрокује озбиљан поремећај на тржишту или домаћим регулаторним механизима друге стране, обе стране ће започети консултације ради проналажења одговарајућег решења. У очекивању таквог решења  погођена страна може предузети одговарајуће мере које сматра неопходним“. Због свега овога Српски покрет Двери предлаже Влади Републике Србије следеће: 1. Предлажемо да кроз све видове jавних набавки све државне институције  мораjу бити у обавези да за време трајања пандемије купују домаће, индустријске, прехрамбене и пољопривердне производе, а оне из увоза само уколико не постоје на домаћем тржишту; 2. Предлажемо брендирање и постављање ознака о пореклу домаћих производа и на тај начин потрошачи би препознали домаћи производ и вођени економским патриотизмом радо куповали такву робу; 3. Веома важна мера се односи на издавање ваучера које би држава на основну претходно израђене  социјалне карте издала најугроженијима, међу којима је око 400.000 сиромашних, самохраних и инвалидних лица, за куповину домаћих, индустријских, прехрамбених и пољопривредних производа; 4. Повећање месечних социјалних накнада за незапослене и отпуштене; 5. Смањење извршитељских и јавнобележничких тарифа; 6. Медијска кампања на јавним медијским сервисима РТС и РТВ под називом „Будимо солидарни – купујмо домаће“ у циљу подршке куповини домаћих пољопривредних и других производа у супермаркетима, на пијацама, у малим трговинама, угоститељским и занатским радњама, и свеукупне подршке домаћој привреди.

Будите у току!

Пратите нас на друштвеним мрежама: